Galeria sztuki
Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji zaprasza do
Galerii Sztuki
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 19.00
po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr 77 461 53 91.
Wstęp bezpłatny!
W galerii zobaczyć można:
- wystawę tematyczną pt. „Żywa Historia Leśnicy” z projekcją filmu o miejscowości oraz jej mieszkańcach
- wystawę obrazów artystów plastyków z Plenerów Malarskich w Górze św. Anny
- wystawę zdjęć o Gminie Leśnica autorstwa Błażeja Duka
- zdjęcia uczestników warsztatów fotograficznych pt. „Kwitnące czereśnie”
- wystawę „Dawne młyny wodne” autorstwa Bertholda Malika
Zobacz zdjęcia - podsumowanie projektu "Żywa Historia Leśnicy"
Galeria Sztuki - mieści się w jednym z najstarszych budynków w Leśnicy na Placu Targowym. W minionych wiekach był to jeden z najważniejszych dla funkcjonowania społeczności lokalnej budynek, pierwotnie młyn, a później spichlerz i magazyn. W Galerii znajdują się „owoce” twórców czterech plenerów malarskich zwanych „Międzynarodowymi Sympozjami Twórców” w Górze Św. Anny. Tematem przewodnim obrazów jest „Góra Św. Anny”, a wykonane są różnymi technikami. W pomieszczeniach Galerii na parterze znajduje się salonik prasowy i salka telewizyjna. W jednym z pomieszczeń znajduje się wystawa prac uczestników Ogniska Plastycznego działającego przy Leśnickim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest ekspozycja pt. „Dawne Młyny Wodne w Leśnicy”. |
Najważniejsze daty w historii budynku obecnej Galerii Sztuki
XVIII w. (około roku 1729) właściciel wójtostwa posiadał browar niedaleko potoku Padoł.
Właściciele zmieniali się często. W powyższym okresie rezydowała na leśnickim zamku rodzina Strachwitz. Renata Strachwitz, wypełniając wolę zmarłego ojca (rycerz Schlewitza) odstąpiła browar burmistrzowi miasteczka.
1898 r - Browar należał do Oskara Goebla (Göbel); wskutek trudności finansowych współwłaścicielami browaru, jak również hotelu zostali: Emil Kowalik, a następnie jego wuj – Robert Fiebag, hojni sponsorzy miasta Leśnicy.
1910 r. - Na skutek rozwoju przemysłu i browarnictwa kończy swój żywot mały leśnicki browar. Warzenie piwa staje się nieopłacalne.
Następnie przebudowany prawdopodobnie na spichlerz. W owym okresie pracowało w Leśnicy 7 młynów wodnych.
Po 1945r. - Budynek pełnił funkcję magazyny zbożowego – stał się własnością G.S. Leśnica. Był to gminny punkt przyjęć dla obowiązkowych dostaw zbóż miejscowych rolników (od III. 1946 r.).
1980 – 90 - Gminna Spółdzielnia w Leśnicy kończy swoje istnienie. Po jej rozwiązaniu budynek nabywa prywatny właściciel – Franciszek Kłoda, który wynajmował część budynku na samochodowe garaże.
Rok 2007 - Po generalnym remoncie, w lipcu oddano budynek do użytku już jako Galerię Sztuki.