Dziś jest: środa, 27-10-2021
Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona

Świąteczny Turniej Szachowy - Memoriał Kazimierza Przybyłka

Memoriał szachowy.jpeg

8 grudnia br. w auli Publicznego Gimnazjum w Leśnicy odbył się Turniej Szachowy – Memoriał Kazimierza Przybyłka. Jego organizatorami byli Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz przyjaciele i wychowankowie Kazimierza Przybyłka. Celem turnieju było uczczenie pamięci wybitnego wychowawcy i propagatora szachów oraz popularyzacja szachów w Leśnicy i regionie. Turniej przebiegał w przyjaznej świątecznej atmosferze. Najpierw dla wszystkich obecnych kolędy zagrali uczniowie Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leśnicy pod przewodnictwem Pana Rolanda Mendla. Wszystkich zebranych przywitała Dyrektor LOKiRu Gizela Szendzielorz. Głos zabrała także żona Pana Kazimierza – Barbara. Potem wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.

W turnieju udział wzięło 60 zawodników. Rozgrywki odbyły się systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosiło 15 minut dla zawodnika na partię. Sędzią głównym był Michał Wejsig – FIDE Arbiter.

Dyrektor LOKiRu Gizela Szendzielorz wspomina Kazimierza Przybyłka: „Już od wielu lat spotykamy się tutaj na Bożonarodzeniowym Turnieju Szachowym. Jego pomysłodawcą był Pan Kazimierz Przybyłek. Niestety nie ma go już wśród nas. Odszedł 4 maja 2017 roku, w wieku 76 lat. Kim był Kazimierz Przybyłek: z wykształcenia matematyk, nauczyciel, instruktor, miłośnik szachów. Założył i kierował klubem UKS Goniec Leśnica, prowadził kółko szachowe przy sekcji szachowej „Strzelec” w Strzelcach Op., wcześniej pracował jako nauczyciel w SOSW w Leśnicy, był Gminnym Dyrektorem Szkół w Ujeździe, komendantem hufca ZHP w Strzelcach Op. i aktywnym działaczem LZS. Z pasją zajmował się harcerstwem, turystyką i sportem, organizował kolonie i obozy. Wspólne zabawy, śpiewanie, gry i konkursy, cierpliwość i dobry humor- to przyciągało dzieci i młodzież. Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany: otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, w 2004 roku uzyskał tytuł „Zasłużony dla Ziemi Leśnickiej”, w 2016 roku był nominowany do nagrody „Laur Ziemi Strzeleckiej”. Przy tym wszystkim zawsze pamiętał o swojej rodzinie: żonie Barbarze (zawsze pogodnej i uśmiechniętej), dzieciach, wnukach i prawnuczce. Tego niezwykle ciepłego i życzliwego człowieka, oddanego bez reszty pracy na rzecz dzieci i młodzieży, żegnały tłumy, a my dziś uczcimy jego pamięć rozgrywkami szachowymi w ramach Memoriału Kazimierza Przybyłka. Jak Państwo widzicie szachy dalej królują w Leśnicy. Pałeczkę po Panu Kazimierzu przejęła jego współpracownica Pani Bogumiła Niewiadomska.”

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i upominki.

Wyniki Turnieju:

Grupa A open:

I miejsce – Aleksander Hnydiuk (Wieża Pęgów)

II miejsce – Krzysztof Banasik (LKS Zakrzewie Prudnik)

III miejsce – Mateusz Hasterok ("Strzelec" Strzelce Opolskie)

Najlepszy zawodnik z Gminy Leśnica - Paweł Milczarek 

Grupa B – dzieci do 16 lat:

I miejsce – Łukasz Uhryn (MUKS MDK Śródmieście Wrocław)

II miejsce – Mateusz Uhryn (MUKS MDK Śródmieście Wrocław)

III miejsce – Łukasz Kiełbasa (Kadłub)

Najlepszy zawodnik z Gminy Leśnica - Szymon Prudło 

Zobacz zdjęcia

Kat. open.jpeg

Kat. do 16 lat.jpeg