Dziś jest: piątek, 18-06-2021
Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Św. Marcin w Leśnicy

Św. Marcin w Leśnicy.jpeg

11 listopada br. w Leśnicy odbyła się impreza z okazji Dnia Św. Marcina. Organizatorami obchodów byli Zarząd Koła Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy, Burmistrz Leśnicy, Zarządy Osiedli Nr 1 i 2 w Leśnicy oraz Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną.

Zbiórka odbyła się na ul. Księżowiejskiej od strony restauracji „Na Szlaku”. Na czele pochodu jechał na koniu święty Marcin, w którego wcielił się mieszkaniec Poręby Sebastian Kwoczała. Za nim kroczyła orkiestra pod przewodnictwem Krystiana Gajdy i Jacka Zganiacza, dzieci i rodzice. Chętni dorośli mogli nieść specjalne pochodnie. Niezawodni leśniccy strażacy zabezpieczyli trasę przemarszu. Pochód przeszedł ulicami Księżowiejską, Zdzieszowicką, przez Rynek do stodoły biesiadnej w Parku Miejskim w Leśnicy. Tam odbyła się część artystyczna. Wszystkich zebranych powitali Burmistrz Łukasz Jastrzembski i przewodniczący Koła TSKN Leśnica Hubert Mincer. Życiorys Św. Marcina przybliżył wszystkim zebranym Proboszcz Henryk Pasieka.

Dla licznie zebranych leśniczan i gości wystąpili uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Leśnicy, którzy przedstawili scenkę z życia świętego Marcina. Młodzież przygotowała nauczycielka języka niemieckiego Ewelina Kilisz. Program artystyczny przedstawiły także przedszkolaki z Publicznego Przedszkola im. Braci Grimm w Leśnicy, które do występu przygotowały panie Joanna Szymczak i Kornelia Plachetka.

Organizatorzy przygotowali także poczęstunek dla uczestników imprezy: marcinowe rogaliki, które upiekły panie z mniejszości niemieckiej. 

Zobacz zdjęcia