Dziś jest: niedziela, 20-09-2020
Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

XVII Bożonarodzeniowy Turniej Szachowy

XVII Bożonarodzeniowy Turniej Szachowy.jpeg 14 grudnia br. w auli Publicznego Gimnazjum w Leśnicy odbył się XVII Bożonarodzeniowy Turniej Szachowy. Jego organizatorami byli Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji, UKS „Goniec” Leśnica i Kazimierz Przybyłek. W przeprowadzeniu turnieju pomagali także wolontariusze w Publicznego Gimnazjum w Leśnicy. Celami rozgrywek była integracja środowisk dziecięcych i młodzieżowych oraz rodziców, promocja Gminy Leśnica, podkreślenie znaczenia świąt Bożego Narodzenia, wyłonienie zwycięzców oraz popularyzacja gry w szachy. Turniej był spotkaniem rodziny szachowej Leśnicy i jej sąsiadów, ludzi, którzy doceniają rolę gry w szachy w rozwoju umysłowym i społecznym dzieci i młodzieży. Był także zachętą do nauki i podnoszenia swoich umiejętności, widzenia świata i rozwoju intelektualnego.

Burmistrz Łukasz Jastrzembski wraz z dyrektorką LOKiRu Gizelą Szendzielorz oraz Kazimierzem Przybyłek wręczyli pamiątkowe dyplomy osobom zaangażowanym w propagowanie gry w szachy. Przed rozpoczęciem turnieju kilka kolęd i pastorałek zaśpiewały dziewczynki ze studia piosenki LOKiR. Do występu przygotowała je Martyna Pszowska. Następnie wikary Mariusz Gawłowski poświęcił opłatki, którymi połamali się, składając sobie świąteczne życzenia, uczestnicy turnieju.
            Rolę szachów w życiu doceniają władze administracyjne, szkolne, osoby prowadzące kółka szachowe, kluby, rodzice i wiele osób nie związanych z naszą działalnością. Dzisiejszy turniej, w takiej formie i oprawie,  mógł się odbyć dzięki pomocy takich instytucji i osób jak Urząd Miejski w Leśnicy i burmistrz Łukasz Jastrzembski, Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji wraz z panią dyrektor Gizelą Szendzielorz, pani dyrektor Publicznego Gimnazjum w Leśnicy Monice Kłosek, wikaremu naszej parafii księdzu Mariuszowi Gawłowskiemu oraz Janowi Janocha z klubu „Szach” w Kędzierzynie-Koźlu, jak również dzięki pomocy finansowej firmy LCM pana Piotra Matheja. Szczególne podziękowania należą się panu Adrianowi Panek, Marcinowi Wolskiemu i Henrykowi Czempiel, czyli sędziom turnieju.    

Chciałbym, abyście docenili rolę waszych rodziców, którzy was finansują i poświęcają swój czas, abyście podnosili swoje umiejętności gry w szachy. Życzę wam abyście te umiejętności przełożyli na wiedzę, a w dalszej kolejności na swoje przyszłe życie. W imieniu was wszystkich serdecznie dziękuję rodzicom wspomagającym działania klubu UKS „Goniec” Leśnica. Są to rodziny z Leśnicy: państwo Harnos, Machoń, Browarski, Kolonko, Kolender, Paterok i Charczenko. Szczególnie chciałbym podziękować państwu Kolender i Charczenko,którzy ufundowali nagrody dla dzieci i młodzieży grających w szachy. Rodzina szachowa na Opolszczyźnie liczy około 2500 członków, a wśród nich jesteście wy – swego rodzaju elita. Oczekujemy od was przestrzegania kodeksu szachowego, wzajemnej życzliwości i poszanowania oraz umiejętności wygrywania i przegrywania. Bo w dniu dzisiejszym przegrana może być waszym zwycięstwem pod warunkiem, że postanowicie tak pracować, by następnym razem wygrać. Szachy mają wiele wspólnego z religią i jej podstawowymi zasadami. Złóżcie dzisiaj sobie i swoim kolegom życzenia, żeby postępowali zgodnie z zasadą: „Jeśli mogę, to pomogę. Jeśli nie – to nie przeszkadzam”. Atmosferę poszanowania, życzliwości, wzajemnego zrozumienia przenieście do waszych domów, szkół i najbliższego otoczenia. Życzę wszystkim wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia i do siego roku.

Kazimierz Przybyłek

Zwycięzcy otrzymali statuetki oraz medale. Każdy uczestnik turnieju otrzymał dyplom, okolicznościowy upominek oraz poczęstunek.

Wyniki Turnieju:

Kat. chłopcy do lat 9:

I miejsce – Krzysztof Eliminowicz (Kędzierzyn-Koźle)

II miejsce – Mieszko Miszczuk (Kędzierzyn-Koźle)

III miejsce – Maciej Włodarczyk (Strzelce Opolskie/)

Kat. dziewczęta do lat 9:

I miejsce – Barbara Panek (Strzelce Opolskie)

II miejsce – Marta Tiszbierek (Strzelce Opolskie)

III miejsce – Beata Turek (Strzelce Opolskie)

Kat. chłopcy do lat 12:

I miejsce – Anatolij Syczewski (Strzelce Opolskie)

II miejsce – Łukasz Hasterok (Strzelce Opolskie)

III miejsce – Szymon Harnos (Leśnica)

Kat. dziewczęta do lat 12:

I miejsce – Oliwia Jewtuch (Kędzierzyn-Koźle)

II miejsce – Victoria Bogdoł (Strzelce Opolskie)

III miejsce – Dorota Panek (Strzelce Opolskie)

Kat. chłopcy do lat 15:

I miejsce – Dominik Charczenko (Leśnica)

II miejsce – Bryan Gohla (Kędzierzyn-Koźle)

III miejsce – Marek Kolender (Leśnica)

Kat. dziewczęta do lat 15:

I miejsce – Martina Lissok (Leśnica)

II miejsce – Izabela Zielińska (Leśnica)

III miejsce – Carmen Sztandera (Leśnica)

Kat. dorośli:

I miejsce – Krzysztof Kalmuk (Kędzierzyn-Koźle)

II miejsce – Lesław Galacki (Kędzierzyn-Koźle)

III miejsce – Adam Kolender (Leśnica)

Zobacz zdjęcia