Dziś jest: sobota, 15-08-2020
Imieniny: Marii, Napoleona, Stelli

Galeria sztuki

 

Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji zaprasza do 

 Galerii Sztuki

od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 19.00

po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr 77 461 53 91.

Wstęp bezpłatny!

 

W galerii zobaczyć można:

- wystawę tematyczną pt. „Żywa Historia Leśnicy” z projekcją filmu o miejscowości oraz jej mieszkańcach

- wystawę obrazów artystów plastyków z Plenerów Malarskich w Górze św. Anny

- wystawę zdjęć o Gminie Leśnica autorstwa Błażeja Duka

- zdjęcia uczestników warsztatów fotograficznych pt. „Kwitnące czereśnie”

- wystawę „Dawne młyny wodne” autorstwa Bertholda Malika

 

Zobacz zdjęcia - podsumowanie projektu "Żywa Historia Leśnicy"


galeria1.jpeg Galeria Sztuki - mieści się w jednym z najstarszych budynków w Leśnicy na Placu Targowym. W minionych wiekach był to jeden z najważniejszych dla funkcjonowania społeczności lokalnej budynek, pierwotnie młyn, a później spichlerz i magazyn.

W Galerii znajdują się „owoce” twórców czterech plenerów malarskich zwanych „Międzynarodowymi Sympozjami Twórców” w Górze Św. Anny. Tematem przewodnim obrazów jest „Góra Św. Anny”, a wykonane są różnymi technikami. W pomieszczeniach Galerii na parterze znajduje się salonik prasowy i salka telewizyjna. W jednym z pomieszczeń znajduje się wystawa prac uczestników Ogniska Plastycznego działającego przy Leśnickim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest ekspozycja pt. „Dawne Młyny Wodne w Leśnicy”.

 

Najważniejsze daty w historii budynku obecnej Galerii Sztuki

XVIII w. (około roku 1729) właściciel wójtostwa posiadał browar niedaleko potoku Padoł.

Właściciele zmieniali się często. W powyższym okresie rezydowała na leśnickim zamku rodzina Strachwitz. Renata Strachwitz, wypełniając wolę zmarłego ojca (rycerz Schlewitza) odstąpiła browar burmistrzowi miasteczka.

1898 r - Browar należał do Oskara Goebla (Göbel); wskutek trudności finansowych współwłaścicielami browaru, jak również hotelu zostali: Emil Kowalik, a następnie jego wuj – Robert Fiebag, hojni sponsorzy miasta Leśnicy.

1910 r. - Na skutek rozwoju przemysłu i browarnictwa kończy swój żywot mały leśnicki browar. Warzenie piwa staje się nieopłacalne.

Następnie przebudowany prawdopodobnie na spichlerz. W owym okresie pracowało w Leśnicy 7 młynów wodnych.

Po 1945r. - Budynek pełnił funkcję magazyny zbożowego – stał się własnością G.S. Leśnica. Był to gminny punkt przyjęć dla obowiązkowych dostaw zbóż miejscowych rolników (od III. 1946 r.).

1980 – 90 - Gminna Spółdzielnia w Leśnicy kończy swoje istnienie. Po jej rozwiązaniu budynek nabywa prywatny właściciel – Franciszek Kłoda, który wynajmował część budynku na samochodowe garaże.

Rok 2007 - Po generalnym remoncie, w lipcu oddano budynek do użytku już jako Galerię Sztuki.